Satış Sonrası Servis

Cihazınızdan en iyi şekilde yararlanacak şekilde tasarlanmıştır

Endoskop yeniden işleme etkinliğiniz arttıkça, hasta güvenliği çok önemli hale gelir ve iyi yeniden işleme prensiplerine uymak önemlidir. Makinelerinizde düzenli bakım yapılmalıdır ve ürün yelpazemiz geliştikçe size donanım ve yazılım güncellemeleri sunuyoruz.

Güven ve güven üzerine kurulu müşteri ilişkileri geliştirerek ürününüzün yaşam döngüsünü ve ihtiyaçlarınızdaki değişiklikleri takip ediyoruz. Teknik saha uzmanlarımız, teknik destek sunan bir ürünü doğru bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için buradalar ve zorluk durumunda size yardımcı olacaklardır. Aşağıdaki hizmetlerin tümünü sağlayabilirler:

Cihazlarımızın kullanımına ilişkin özel eğitim

Programlı koruyucu bakım ve onarımlar

Telefonla teknik destek

Ürünlerinizde hasar veya sorun olması durumunda değiştirme çözümleri.

Dünya Çapında Müşteri Hizmetleri

Soluscope teknik alan uzmanlarımız tarafından düzenli olarak eğitilen ve sertifikalandırılan Soluscope ortaklarımız, tam Soluscope ürün yelpazesinin bakımını yapma bilgisine sahiptir. Dünyanın neresinde olursanız olun, dilinizi konuşur ve ihtiyaçlarınızı bilirler. Müşteri Hizmetleri ve Destek açısından aynı kalite standartlarını karşılarlar ve kendi teknik ekipleri Soluscope ürünleri konusunda tamamen eğitilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verir ve ekipmanlarının optimum çalışması için yerinde eğitirler.

Deneyim Merkezleri

Soluscope, Şanghay merkezli ikinci İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi’ne (ITEC) sahip olmaktan gurur duyuyor. Aubagne’daki ilk ITEC’imizin başarısının ardından, bu stratejik showroom, Asya merkezli tüm teknisyenlere atölye çalışmaları sağlamak ve distribütörlerinizin ihtiyaçlarına olabildiğince yakın olmak için ideal bir yerdir.